Selçuk Yaşar Ödülü | 1. Selçuk Yaşar Ödülü
Selçuk Yaşar’ın Türkiye Cumhuriyeti’nin temelini oluşturan gençliğe ve çağdaşlık ülküsüne adayarak gerçekleştirdiği hedefi Yaşar Üniversitesi, Selçuk Yaşar Ödülü ile kurucusunun vizyon mirasını Türkiye’nin dört bir yanına taşıyor. Bu yıl ilk kez verilecek Selçuk Yaşar Ödülü, yeniliği, toplumsal faydayı ve geleceğin Türkiye’sini hedefleyen cesur insanların çalışmalarını kutlamayı, başarılarını tüm Türkiye’ye duyurmayı ve Türkiye’den dünyaya açılan yeni hayallere güç vermeyi hedefliyor.
16663
page-template,page-template-full_width,page-template-full_width-php,page,page-id-16663,page-child,parent-pageid-17043,ajax_updown_fade,page_not_loaded,,qode-theme-ver-17.2,qode-theme-bridge,disabled_footer_bottom,qode_header_in_grid,wpb-js-composer js-comp-ver-6.10.0,vc_responsive

1. Selçuk Yaşar Ödülü

Yarattığı ilkler ve yaşattığı ilkeleriyle Türkiye’nin iş, kültür, eğitim ve spor alanlarında müstesna bir yere sahip olan Selçuk Yaşar’ın vizyonunu geleceğe taşımak üzere hayata geçirilen Selçuk Yaşar Ödülü sahiplerini buldu. Bu yıl birincisi düzenlenen törende, genç girişimcilere ilham veren çalışmaların sahibi bilim insanı Prof. Dr. Aytül Erçil ve sosyal inovasyon konusunda çalışmalarıyla öne çıkan Tekfen Holding Kurucusu Ali Nihat Gökyiğit’e ödülleri takdim edildi.

Yaşar Üniversitesi ile Selçuk Yaşar Spor ve Eğitim Vakfı işbirliğiyle toplumsal faydayı ve geleceğin Türkiye’sini hedefleyen cesur insanların çalışmalarını kutlamak ve başarılarını tüm Türkiye’ye duyurmak amacıyla hayata geçirilen Selçuk Yaşar Ödülü, 7 Şubat Perşembe günü Çırağan Sarayı’nda düzenlenen törenle sahiplerini buldu.

2019 yılı teması “girişimcilik, yenilikçilik ve inovasyon alanlarında başarılı çalışmalar yapan ve bunların sonucunda Türkiye’nin kalkınmasında veya tanınmasında önemli rol oynayan kişi ya da kurumlar” olarak belirlenen Selçuk Yaşar Ödülü, akademik kimliği ile girişimci kimliğini bütünleştiren ve genç girişimcilere ilham veren çalışmalara sahip olan bilim insanı Prof. Dr. Aytül Erçil ile sosyal inovasyon konusunda çalışmaları olan iş insanı Tekfen Holding Kurucusu Ali Nihat Gökyiğit’e takdim edildi.

Seçici Kurul ise Yaşar Üniversitesi’nin Mütevelli Heyet Başkanı Ahmet Yiğitbaşı Başkanlığında, Allianz Sigorta Yönetim Kurulu Başkanı Cansen Başaan-Symes, Kadir Has Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Nihat Berker, Yaşar Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Arif Hepbaşlı ve Dr. Yılmaz Argüden’den oluştu.

“Küresel ölçekte, yenilikçi ve sürdürülebilir olma vizyonuyla çalışıyoruz”

Sunuculuğunu Ece Vahapoğlu’nun üstlendiği gecenin açılış konuşmasını Yaşar Üniversitesi Rektörü Prof.Dr.Cemali Dinçeryaptı. Türkiye’ye pek çok ilki kazandırmış çok değerli iş adamı, Yaşar Üniversitesi’nin Kurucusu ve Onursal Başkanı Selçuk Yaşar’ın eğitimin ülke kalkınmasındaki önemli rolünü hep vurguladığını söyleyen Dinçer, “Yaşar Üniversitesi çok çalışarak çeşitli yatırımları hayata geçirdi, gelişimini sürdürdü. Selçuk Yaşar’ın bu inancı sayesinde üniversitemiz hem nitel hem de nicel olarak büyüyerek bugünlere geldi. Çağın gereksinimleri doğrultusunda yeni bölümler ve programlar açıldı. Bilim, sanat ve tasarım kültürünü benimseyen, yerel ve küresel anlamda toplumun gelişmesine katkıda bulunan bir üniversite olma misyonuyla hareket ediyoruz. Yaşar Üniversitesi küresel ölçekte, yenilikçi ve sürdürülebilir bir üniversite olma vizyonu ile çalışmalarına aralıksız devam ediyor” dedi.

Yaşar Üniversitesi Rektörü Prof.Dr.Cemali Dinçer

Bilim, Birlik, Başarı ilkesi ışığında çalışmaya devam edeceğiz”

Bilim, Birlik, Başarı kavramlarının Selçuk Yaşar’ın hayatında çok önemli yer tuttuğunu söyleyen Yaşar Üniversitesi Mütevelli Heyet Başkanı Ahmet Yiğitbaşı, “Her zaman gelişmenin ve ilerlemenin en temel unsurunun eğitim olduğuna inanan Sayın Selçuk Yaşar, büyük bir heyecanla bugüne kadar pek çok eğitim kurumunun kurulmasına vesile olmuştur. Yaşar Üniversitesi ve Selçuk Yaşar Spor ve Eğitim Vakfı işbirliğiyle üniversitemizin ve vakfımızın kurucusu Sayın Selçuk Yaşar’ın hayatı boyunca kendisine ilke edindiği değerleri yaşatmak üzere, Selçuk Yaşar Ödülü’nü hayata geçirdik. Bu çerçevede ‘girişimcilik, yenilikçilik, inovasyon alanlarında ülkemizin ekonomik gelişimi ile sanat ve kültür alanlarında katkıda bulunan öncü insanlar ve kurumları’ teşvik etmeyi amaçlıyoruz” ifadelerini kullandı.

Yaşar Üniversitesi Mütevelli Heyet Başkanı Ahmet Yiğitbaşı

“Selçuk Yaşar, gurur duyduğunu paylaştı”

Gecenin bir diğer konuşmasını Yaşar Holding Yönetim Kurulu Başkan Vekili Feyhan Yaşar yaptı. Selçuk Yaşar’ın hayatının mottosunu bilim, birlik, başarı kelimelerine sığdırmayı başardığını söyleyen Yaşar, “Bu üç kelime bugün ödüllerini vermekten gurur duyduğumuz girişimcilik, yenilikçilik, inovasyon kriterlerini karşılıyor. Bugün, Selçuk Yaşar Ödülü’nü takdim etmek üzere bir aradayız. Selçuk Yaşar girişimci kişiliğini, yenilikçilik ve inovasyona olan inancını yansıtan bu ödülden ne kadar mutlu olduğunu ve gurur duyduğunu sizlerle paylaşmamı, ödüle layık görülen kişileri yürekten kutladığını ifade etmemi istedi” dedi.

Yaşar Holding Yönetim Kurulu Başkan Vekili Feyhan Yaşar

“İzmir’de işadamı denince akla Selçuk Yaşar gelir”

Konuşmaların ardından törene katılamayan Koç Holding Yönetim Kurulu Şeref Başkanı Rahmi Koç’un mesajı misafirlerle paylaşıldı. Rahmi Koç’un mesajında Selçuk Yaşar için şu ifadeler yer aldı: “Küçük bir dükkânın avlusunda boya karıştırarak, muhterem babasının başlattığı işi, Selçuk Bey Dostum neredeyse bir imparatorluk haline dönüştürmüş ve İzmir’in en büyük, en dinamik holdingi haline getirmiştir. İzmir’de işadamı ve sanayici dendiğinde hiç şüphesiz akla Selçuk Yaşar gelir.”

“Ülkemiz genç Selçuk Yaşarların elinde olacak”

Gecenin bir diğer konuşmasını ise Eczacıbaşı Topluluğu Yönetim Kurulu Başkanı Bülent Eczacıbaşı yaptı. Ödül töreninde bulunmaktan büyük mutluluk duyduğunu söyleyen Eczacıbaşı, “Yaşar Ailesinin gerçekleştirdiği ilklere bir yenisi daha ekleniyor. İlk ödülün temasının girişimcilik olmasını da çok anlamlı buluyorum. Selçuk Yaşar, hayatının merkezine girişimciliği, inovasyonu koymuş bir insandı. Güçlü bir vizyonu benimseyen dinamik bir toplumun gerçekleştireceklerinin sınırı yoktur. İlk sahiplerini bulacak bu ödülün Selçuk Yaşar’la aynı hayali taşıyan girişimcileri daha da cesaretlendireceğine inanıyorum. Ülkemiz genç Selçuk Yaşarların elinde olacak. Ülkem için ben ne yapabilirim sorumluluğuyla hareket edecekler” dedi.

Eczacıbaşı Topluluğu Yönetim Kurulu Başkanı Bülent Eczacıbaşı

“Ödülün ilkini almak çok gurur verici”

Bülent Eczacıbaşı’nın konuşmasının ardından Selçuk Yaşar Ödülü’ne layık görülen isimler açıklandı. Bilim insanı Prof. Dr. Aytül Erçil, ödülün anlamını şu sözlerle ifade etti:

“Vizyoner ve girişimci kişilerin adına verilen bu ödülün ilkini almak çok gurur verici. İçinde bulunduğumuz bilgi çağında yeni bilgi üretmenin ve inovatif hizmetlere dönüştürmenin rekabette olmazsa olmaz hale geldiğini düşünüyorum. Katma değeri olan ürünler yapmamız lazım. Özellikle üniversitelerde dönüşmeli. Selçuk Yaşar kitabında hayal kurmaktan bahseder. Hayal kurmak girişimciliğin ilk adımı. Bu ödülün katma değer katan girişimlere ilham kaynağı olmasını diliyorum.”

Prof. Dr. Aytül Erçil-Bilim İnsanı

“Gel de gurur duyma”

Tekfen Holding Kurucusu Ali Nihat Gökyiğit ise ödül konuşmasında, “Ödül almak her zaman gurur verici ve teşvik edici. Kimin tarafından, kimin adına ihdas edilmiş olması da çok önemli. Yaşar Üniversitesi tarafından Selçuk Yaşar adına ihdas edilen bu ödülü, ilk töreninde alıyorum. Sanayi, eğitim, sanat, spor, sosyal sorumluluk alanlarının her yönünde Selçuk Yaşar’ı buluyoruz. Sosyal sorumluluk alanını hiç ihmal etmedi. TÜSİAD’ın aktif kurucularından oldu. Böyle değerli, öncü bir arkadaşım adına ihdas edilen ödülü alıyorum. Gel de durur duyma ve şükran borcunu ifade etmeye gayret et. Ödüle layık görenlere şükran ve saygılar sunuyorum” dedi.

Tekfen Holding Kurucusu Ali Nihat Gökyiğit

Selçuk Yaşar Ödülü hakkında

Selçuk Yaşar Ödülü; Yaşar Üniversitesi ve Selçuk Yaşar Spor ve Eğitim Vakfı işbirliğiyle Selçuk Yaşar’ın hayatı boyunca kendisine ilke edindiği değerleri yaşatmak üzere girişimcilik, yenilikçilik ve inovasyon alanlarında Türkiye’nin ekonomik ve teknolojik gelişimi ile sanat ve kültür alanlarında katkıda bulunan örnek ve öncü insanlar ve kurumları teşvik etmek amacıyla hayata geçirildi. Selçuk Yaşar Ödülü’nün 2018 yılı teması Girişimcilik, yenilikçilik veya inovasyon alanlarında başarılı çalışmalar yapmış ve bunların sonucunda ülkenin kalkınmasında veya tanınmasında önemli rol oynamış kişi ya da kurumlar” olarak belirlendi. Temanın belirlenmesinde  “Ar-Ge, inovasyon ve girişimcilik” alanında yapılan çalışmaların Yaşar Üniversitesi Stratejik Planı’nın “Küreselleşme”, “Yaparak ve Yaşayarak Öğrenme” ve “Çevre ile İşbirliği” kavramlarıyla birlikte temel unsurlarından birisi olması önemli rol oynadı.

TV Haberleri
TGRT Haber Selçuk Yaşar ödülü